מידרג מ2003
468,797 המלצות של לקוחות קודמים על 3,387 בעלי מקצוע ב- 60 תחומי שירות
חיפוש חופשי באזור תל אביב
אודות מידרג  >  מהתקשורת  >  NRG

אודות מידרג

  |  

NRG

 

מובילים אותנו באף

תחקיר nrg בשיתוף חברת מידרג בדק את איכות השירות של חברות הובלה ברחבי הארץ. מיהן החברות המצטיינות וכיצד מתמודדים עם מובילים סחטנים ו"חאפרים"

הקיץ הוא תקופת המעברים. זוגות צעירים, סטודנטים ומשפחות רבות מנצלות תקופה זו כדי לעבור דירה. תנאי הכרחי למעבר חלק הוא בחירה מוצלחת של חברת ההובלה - שכן שוק ההובלות רווי חברות ומובילים פרטיים וגם לא מעט "חאפרים", ולא חסרים סיפורים על הובלות שהסתיימו בחפצים שבורים ובוויכוחים על סכום התשלום. אז איך יודעים במי לבחור? תחקיר של nrg וחברת מידרג בדק כחמישים חברות הובלה במשך שלושה חודשים, ובחן את שביעות הרצון של הלקוחות בכל אחת מהחברות. השתתפות החברות בתחקיר הייתה ללא תשלום. מוביל זכה לתואר "מצטיין" לאחר שעשרה לקוחות רצופים המליצו עליו, ושהציון הממוצע שקיבל מלקוחותיו היה 9.5 ומעלה. באופן לא מפתיע, סירבו חברות הובלה רבות להיבדק. מבין הסיבות השונות לסירוב היו התירוצים: "אני עובד רק עם קשיי יום ואנשים כאלה אף פעם לא ממליצים!", "רק אלוהים מחליט מי טוב!", ו"תבדקו אותי לפי האינטואיציה, תגיעו לפגישה ותחליטו לפי ההתרשמות אם אני אמין או לא".

כך תזהו מובילים "חאפרים"

המוביל לא מגיע

שיטה ידועה של ה"חאפרים" היא לתת הצעת מחיר נמוכה בכדי "לסגור" את העבודה. במשך הזמן שעובר ממועד הסגירה עם הלקוח ועד ההובלה, ממשיך ה"חאפר" לתת הצעות נוספות לאותו מועד בדיוק, על-אף שכבר סיכם עם לקוח על מועד זה. אם הוא מצליח למצוא הובלה שתכניס לכיסו יותר כסף, הוא פשוט לא מגיע להובלה הראשונה שסוכמה. במקרה הטוב, הוא יתקשר להתנצל שאינו יכול לבצע את ההובלה כי העובד שלו שבר את הגב או את הרגל, או שגנבו לו את המשאית. טיפ: כדי למנוע מצב זה יש להוסיף בהסכם העבודה פיצוי מוסכם בגובה 1,000 שקלים במידה והמוביל לא הגיע, מכל סיבה שהיא.

גניבה

פני זמן מה התפרסמה ידיעה על עבריינים אשר הציגו את עצמם כחברת הובלות וכך גנבו את תכולתן של 8 דירות. גניבות מסוג זה הן נדירות, אך גניבות 'קטנות' מתרחשות לעיתים קרובות. החשש גדול במיוחד כאשר מדובר בפועלים זמניים מהשטחים (לעיתים קרובות ללא אישורים נדרשים). אחת השיטות לגניבה היא לעצור עם המשאית העמוסה בחניון צדדי, לחטט בארגזים ולחפש דברי ערך. לאחר מכן הפועלים סוגרים את הארגזים עם הסלוטייפ וממשיכים אל היעד. ההסבר לעיכוב בהגעה יהיה: "עצרנו לאכול" או "היה לנו פנצ'ר". טיפ: בכדי למנוע גניבות מומלץ לקחת את דברי הערך ברכבכם הפרטי. בנוסף, מומלץ לנסוע עם רכבכם הפרטי יחד עם המוביל.

"זה לא משתלם לי"

סחיטה

צעת מחיר נמוכה באופן משמעותי מאחרות מהווה תמרור אזהרה לסחיטה אפשרית בהמשך. בשלב הראשון מסכם המוביל עם הלקוח על מחיר נמוך, ללא הסכם עבודה. ביום ההעברה, לאחר שהמוביל התחיל להעמיס את הדירה, הוא עוצר ואומר: "לא אמרת לי שאתם קומה שלישית, תצטרך להוסיף עוד 500 שקל על הדבר הזה והדבר ההוא... אחרת זה לא משתלם לי" וכו'. אם נקלעתם לסיטואציה כזו עליכם להיות אמיצים ולהגיד למוביל לפרוק חזרה את כל הריהוט ולהסתלק. ברוב המקרים, הוא ייסוג מניסיון הסחיטה. טיפ: מומלץ לחתום על הסכם עבודה לאחר שהמוביל ראה את הדירה. מובילים רבים מנסים לחסוך זמן ומנסים לתת הצעה בטלפון. נוהג זה יוצר את רוב חילוקי הדעות והחיכוכים בין הלקוח ובין המוביל. מומלץ בחום לדרוש את הגעת המוביל לדירה, למעט אם מדובר במספר קטן של פריטים סטנדרטיים והגישה לבית איננה מורכבת. ניתן לחסוך את ההגעה באמצעות טופס מסודר הנשלח בפקס או אי-מיל בו ממלאים את כל הפרטים הנדרשים. הסכם העבודה צריך לכלול את כל פרטי הציוד המועבר ברמת הפירוט המקסימלית. בנוסף יכלול ההסכם את מועד ההעברה המדויק, העלות סופית (כולל עלות אריזה ופירוק והרכבת רהיטים - במידה ויש צורך) ופיצוי מוסכם במקרה של אי-הגעה. אין שום חובה להעניק תשר לפועלים אך מומלץ לדאוג להם לשתייה קרה ואף לכיבוד קל.

אין ביטוח

ישנם מובילים אשר מנסים לחסוך בעלויות ואינם מבטחים את תכולת המשאית. משמעות הדבר היא שבמידה ותתרחש תאונה ורכושכם ייפגע, חברת הביטוח לא תפצה את המוביל. במידה ורכוש רב ויקר נפגע, המוביל עלול שלא לעמוד בהוצאה בעצמו, ואתם תצרכו להתמודד עם תביעה שתגזול זמן רב ותגרום לעגמת נפש. טיפ: בקשו לראות את פוליסת הביטוח של תכולת המשאית. אל תתבלבלו, לא ביטוח המשאית - אלא ביטוח תכולה בהעברה. ודאו כי גבול האחריות אינו נמוך משווי הרכוש המועבר.

ההובלה הראשונה באותו יום

אי עמידה בזמן שנקבע

אם קבעתם עם מוביל בשעת בוקר מוקדמת, יש סיכוי טוב למדי שהוא יופיע בזמן, יחד עם זאת, אם תקבעו לשעות הצהרים ואילך, הסיכוי לעמידה בזמן קטן. הובלה שנייה נתונה לתנודות בלוח הזמנים משום שהיא תלויה בהובלה הראשונה באותו יום. אם תקבעו הובלה לשעות הערב, בנוסף לחוסר הוודאות לגבי הזמן, תקבלו גם פועלים עייפים אחרי 12 שעות עבודה, אשר יעבירו את רכושכם בחוסר אכפתיות ועלולים לגרום נזקים. טיפ: בקשו להיות ההובלה הראשונה באותו יום. הובלה אחר-הצהרים טובה פחות. הובלה בערב עלולה להיות בעייתית

הצעת מחיר מופרזת

כ-80% מההובלות לדירות פרטיות מתבצעות בתקופת הקיץ. העומס על המובילים גדול, דבר שמביא לעליית מחירים. הפער בין הובלה בקיץ לחורף עשוי להגיע ל- 30% ואף יותר. טיפ: מומלץ בחום לעשות השוואת מחירים, שכן הפערים בין מוביל אחד למשנהו עשויים להגיע לעשרות אחוזים. על המוביל להגיע ולתת הצעת מחיר לאחר שראה את תכולת הדירה ודרכי הגישה. הצעת מחיר אינה כרוכה בתשלום.

פרסום תחת שמות שונים

ישנם מובילים אשר מפרסמים את עצמם תחת שמות שונים. הלקוח התמים חושב שהוא מקבל הצעות מחיר מחברות שונות, אך למעשה מקבל הצעות שונות מאותה חברה. כאשר הלקוח מחליט על ההצעה "הנמוכה", הוא לא יודע שיכול היה לקבל הצעות טובות יותר. טיפ: שימו לב למספרי הטלפון המופיעים בפרסומים. אם מספר טלפון מסוים מתפרסם תחת שמות שונים, יש להיזהר.

עובדים מקצועיים

חלטורות

ישנם מובילים אשר עיקר פעילותם אינה בשוק הובלת דירות ומשרדים אלא בהובלת קווי חלוקה של מזון או דברים אחרים. בתקופת הקיץ גם הם רוצים להרוויח חלק מהעוגה והם מבצעים הובלות. הבעיה העיקרית היא שאין להם עובדים מקצועיים, אלא פועלים מהשטחים אשר נאספו ביום ההובלה. כאשר הם נדרשים להעביר מקרר מהקומה הרביעית בלי מעלית, הסיכוי שיגרם נזק לציוד ולקירות גדול למדי. טיפ: ודאו כי המוביל עוסק בהובלת דירות באופן קבוע כעיסוק מרכזי.

אריזה, פירוק והרכבה

המוביל החאפר עלול לארוז לכם את החפצים תוך שימוש בבגדים שלכם כאמצעי עיטוף, ולהכניס את החפצים לארגזים מלוכלכים שנלקחו מפח הזבל של הסופר השכונתי. מוביל מקצועי יעטוף לכם את הריהוט ואת מוצרי החשמל בחומרי עטוף שונים כגון: ניילון בועות, קרטון גלי, ניילון ניצמד, ספוגים, ועוד, ואף יספק לכם את חומרי האריזה מספר ימים לפני תאריך ההובלה, במידה ואתם בוחרים לארוז בעצמכם. פירוק והרכבת הרהיטים הינו נושא כאוב- אם פועל שלא הוכשר לכך מפרק ומרכיב לכם את הארון, קחו בחשבון שהוא לא יחזור להיות כמו שהיה. טיפ: חשוב לבדוק מראש מה כלול במחיר האריזה ומה ידרוש תוספת תשלום. ביחס לפירוק והרכבת הרהיטים מומלץ לשאול מי מבצע את העבודה והאם הוא מוכשר לכך.

המובילים המצטיינים מופיעים באתר בתחום ההובלות

אילה הורביץ, NRG, 14/08/2006

   |       |       |       |       |       |       |